T-Handle Boat Lock Locking No Cam Bar with plastic T-handle
Regular price:
product unavailable
add to wish list
Description
Boat T-Handle Latch Locking No Cam with polymer T-handle.
Made by WHITECAP Industries - American producer who delivers boat accessories to Aluma Craft, Lund or Tracker.
2 mounting options included:
- on textile surfaces with a serrated edge
- on smooth surfaces with a gasket
Cam bar needs to be purchased as well in order to close bottom flap. Available cam bars in our store:
WC-S-0226A, WC-S0226SL, WC-S0226LO i WC-S0226SO.
This Boat lock has been designed for Fresh Water and Salt Water
Technical data
| Body material | Black polymer |
| Handle material | Black polymer |
| Mounting hole diameter | 64 mm |
| Outer diameter | 76 mm |
| Surface depth | 3 - 19 mm |
| Shaft length | 30 mm |
| Purpose | Fresh Water and Salt Water |
| Locking | YES - 1 key included |
All reviews (positive and negative) are displayed. We don't verify that they come from customers who have purchased the product.